Na czym polega higiena noska?

Każdy z nas wie, że oddech to życie. Nos uzdatnia i oczyszcza 10 tyś. litrów wdychanego powietrza w ciągu doby. To 7-9 litrów na minutę, Oznacza to, że nos musi prawidłowo funkcjonować, abyśmy mogli swobodnie oddychać .

Dzieci oddychają ponad dwa razy szybciej niż dorośli – podczas spokojnego oddychania niemowlę wykonuje aż 40 oddechów na minutę. W 1. roku życia maluszki oddychają prawie wyłącznie przez nos – to dzięki temu mogą bez przeszkód ssać mleko z piersi lub butelki.

Nos pełni bardzo ważne funkcje oprócz podstawowej doprowadzenia powietrza do płuc, również ogrzewa i nawilża powietrze. Błona śluzowa nosa i rzęski, które się na niej znajdują zatrzymują zanieczyszczenia takie jak: alergeny, bakterie, wirusy, czy pyły tak by powietrze docierające do płuc było czyste. W nosie znajdują się również receptory umożliwiające rozpoznanie nie tylko zapachów, ale i smaków. Nos pełni również funkcję rezonatora głosu (nadaje mu odpowiednią barwę).

Pracę nosa zaburzają:

  • Infekcje wirusowe
  • Czynniki zewnętrzne, które drażnią śluzówkę nosa lub blokują jej funkcję, np.: suche powietrze, dym tytoniowy, kurz, smog, różnego rodzaju alergeny (np. pyłki)

Zatkany nos może powodować:

Złe samopoczucie i rozdrażnienie

Zaburzenie snu

Zaburzenie łaknienia

Nawracające infekcje

U małych dzieci: wzdęcia i kolkę niemowlęcą (oddychanie przez usta sprzyja połykaniu powietrza podczas karmienia), wady zgryzu i zaburzenia logopedyczne, stres i bezdechy

Higiena nosa polega na jego oczyszczaniu i nawilżaniu błon śluzowych. Można do tego celu wykorzystać izotoniczny roztwór soli mineralnych –to powszechna, bezpieczna i łatwa metoda higieny nosa już od 1 roku życia.

Roztwór izotoniczny działa łagodnie i nie drażni bardzo delikatnej śluzówki nosa dziecka:

  • Oczyszcza – pomaga usunąć nadmiar wydzieliny
  • Ułatwia usuwanie chorobotwórczych mikroorganizmów, zanieczyszczeń i alergenów
  • Ułatwia oddychanie
  • Nawilża śluzówkę nosa