Jak nauczyć dziecko prawidłowej pielęgnacji nosa?

Wydmuchanie nosa przychodzi dorosłym naturalnie, jednak dla małych dzieci stanowi prawdziwe wyzwanie.


Rodzice często zastanawiają się, jak prawidłowo oczyścić mały nosek z kataru, kiedy nauczyć dziecko samodzielnie dbać o higienę nosa, jak poradzić sobie z katarem u niemowlaka?


O ile niemowlęce noski pielęgnują rodzice, to starsze dzieci należy już zachęcać do samodzielnego oczyszczania noska. W jakim wieku dziecko powinno umieć wydmuchać nos? Jest to kwestia bardzo indywidualna i wymaga cierpliwości. Niektóre dzieci uczą się tego dopiero w wieku 3-4lat, ale warto rozpocząć naukę jak najwcześniej (ok. 18 miesiąca życia).


Najlepiej uczyć się przez zabawę i to wtedy, gdy dziecko nie choruje. Możecie pobawić się w zdmuchiwanie świeczek, owoców mniszka (popularnie zwanego mleczem), aż spadną wszystkie nasionka etc. Gdy już maluch zrozumie czym jest dmuchanie, możemy wtedy rozpocząć zabawę wypuszczania powietrza przez nos. Kolejną metodą jest nauka przez naśladowanie.


Pokaż , wytłumacz … czasami to wystarcza. Opakowania chusteczek z bohaterami ich ulubionych bajek i inne oryginalne dekoracje na chusteczki są równie pomocne


Jeśli dziecko już ma katar, warto ułatwić oczyszczenie nosa poprzez rozrzedzenie wydzieliny. W celu zastosuj roztwór soli mineralnych (soli fizjologicznej do nosa) Disnemar baby. Po aplikacji, weź dziecko na kolana i zatykając jedną dziurkę nosa chusteczką higieniczną, poproś by dmuchał. To samo zróbcie z drugiej dziurką nosa. Maluch nie powinien wydmuchiwać dwóch dziurek jednocześnie, ze względu na ryzyko rozprzestrzenienia infekcji.