Rodzaje Kataru

Katar to stan zapalny błony śluzowej nosa, który objawia się obrzękiem, zaczerwienieniem i wodnistą wydzieliną.


Katar ze względu na jego pochodzenie dzielimy na: ALERGICZNY i NIEALERGICZNY


Katar infekcyjny

(niealergiczny nieżyt nosa o podłożu infekcyjnym)

  • Towarzyszy infekcjom wirusowym czy bakteryjnym,
  • W infekcjach, często katar ma najpierw charakter wirusowy, ale potem u niektórych osób może przejść w ropny, wywołany zakażeniem bakteryjnym,
  • Leczenie kataru infekcyjnego zazwyczaj ma charakter objawowy tzn. ma na celu zmniejszenie przekrwienia i obrzęku błony śluzowej nosa. W takiej sytuacji doskonale sprawdzają się izotoniczne roztwory soli mineralnych np. Disnemar, które pomagają usunąć nadmiar wydzieliny, mogą być stosowane donosowo również z innymi lekami.

Katar alergiczny

(alergiczny nieżyt nosa)

  • Zwany też alergicznym nieżytem nosa , katarem siennym, należy do najbardziej powszechnych schorzeń . Jest to choroba przewlekła, której objawy pojawiają się w zależności od styczności z alergenem (przez cały rok lub okresowo).
  • Główne objawy to: utrzymująca się wodnista wydzielina z nosa, uczucie zatkanego nosa, świąd w obrębie nosa, kichanie, ból głowy, zapalenie spojówek .
  • Leczenie kataru alergicznego ma na celu kontrolowanie jego objawów lub ich całkowite wyeliminowanie przez stosowanie m.in. leków przeciwhistaminowych i obkurczających naczynia krwionośne znajdujące się w śluzówce nosa.
  • Stosowanie izotonicznego roztworu soli mineralnych Disnemar wspomaga leczenie alergicznego nieżytu nosa poprzez usunięcie alergenów , zanieczyszczeń osadzających się na błonie śluzowej jamy nosa.

Fokkens WJ, et al.: European Position Paper on Rhinosinusitis and Nasal Polyps 2012. Rhinology 2012(suppl. 23):1-298.